Dlaczego warto oszczędzać

przez | 26 grudnia 2019

Dlaczego warto oszczędzać

Wiele osób zastanawia się, jaki jest sens odkładania własnego kapitału i w ogóle dlaczego warto oszczędzać?

Z punktu widzenia przeciętego obywatela Polski, oszczędzanie jawi się jako fajny sposób na zwiększenie swoich zgromadzonych oszczędności.

Jednak, jak pokazują badania, niestety wielu Polaków nie oszczędza regularnie swoich pieniędzy. Przeciętny Kowalski żyje z dnia na dzień.

Nie myśli o przyszłości. Zamiast zabezpieczyć przyszłość swoją oraz własnej rodziny, woli wydać gotówkę na zakup lepszego samochodu, nowszego telefonu lub na drogie przejażdżki.

Oszczędzanie, wbrew pozorom, nie wymaga fachowej wiedzy z dziedziny finansów. Nie trzeba być geniuszem matematycznym.

Wystarczy każdego miesiąca odkładać pewną część swoich dochodów i skrupulatnie powiększać swoje oszczędności. Wiele osób ciężko namówić na oprocentowaną lokatę bankową.

Produkty i narzędzia finansowe, służące do oszczędzania

Istnieje na rynku wiele produktów, które pozwalają zwiększyć swój stan posiadania pieniędzy.

Mamy przecież takie produkty jak: rachunki oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, indywidualne konta emerytalne czy też wcześniej wymienione lokaty bankowe.

Oszczędzanie to coś fajnego. Ciężko zrozumieć osoby, które boją się podjąć rozsądnych kroków i zacząć odkładać na lepszą i spokojniejszą przyszłość.

Ważną rolę odgrywa działanie tak zwanego procentu składanego.

Jeżeli przeciętnie każdego roku Twój stan finansów będzie powiększać się o 5%, to magia procentu składanego spowoduje, że w kolejnych latach wzrost o następne 5% będzie od coraz wyższych oszczędności.

Naprawdę warto zastanowić się już teraz o budowaniu swojego kapitału na przyszłość.

Oszczędzanie pieniędzy powinno być procesem rozłożonym na wiele lat do przodu – nawet mówimy o okresie kilkudziesięciu lat.

Wyobraź sobie siebie samego za 30 lat. W którym miejscu będziesz, gdy właśnie teraz, w tej chwili, zdecydujesz się na oszczędzanie w oparciu o metodę procentu składanego.

Nie żyj chwilą! Nie ma tu i teraz. Jest potem. Jak będzie wyglądał Twój stan oszczędności za lat 5, 10 czy nawet 20.

Patrzenie dalekowzroczne jest niezwykle istotne z Twojego punktu widzenia. Od tego zależeć będzie Twoje życie w przyszłości.

Oszczędzanie ma sens - nawet w młodym wieku

Dlaczego warto oszczędzać – nawet od najmłodszych lat?

Naukę oszczędzania, oraz szerzej – całą edukację finansową, warto rozpocząć od najmłodszych lat.

Jeżeli jesteś rodzicem, na pewno myślisz nad zapewnieniem dziecku jak najlepszego startu w dorosłym życiu.

Dobrym pomysłem na realizację tych planów, może być konto bankowe dla dziecka. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej rodziców.

Rachunek w banku dla nieletniego nie tylko stanowi narzędzie do praktycznej nauki, ale także pozwala na pomnażanie kapitału młodej osoby.

Oczywiście pod warunkiem, że takie konto jest oprocentowane. Niestety, niewiele banków ma w swojej ofercie takie produkty.

Ich aktualną listę można sprawdzić na stronie https://przyjaznebanki.pl/konto-oszczednosciowe-dla-dziecka/