Czy warto wziąć kredyt studencki

przez | 9 sierpnia 2019

Czy warto wziąć kredyt studencki

Kredyt studencki to bardzo ciekawa forma pomocy dla osób, które pragną ukończyć studia, pozwalająca na zabezpieczenie finansowej strony edukacji.

W założeniu, adresowany jest do osób o nieco niższych dochodach. Obecnie ubiegać o przyznanie kredytu mogą się osoby z rodzin, w których dochód na jednego członka nie przekracza 2500 zł.

Otrzymywane w transzach środki z kredytu można przeznaczać na codzienne potrzeby. Początek spłaty kredytu rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów. Dlaczego warto wziąć kredyt studencki?

Czy warto wziąć kredyt studencki

Czy warto wziąć kredyt studencki – zalety

Kredyt jest dotowany przez państwo, które pokrywa część odsetek. Dzięki temu jest to najtańszy produkt finansowy dostępny na rynku.

Nie jest produktem typowym – banki po prostu bardzo mało na nim zarabiają. To zapewne jedna z przyczyn, że tak nieliczne, chcą go udzielać.

Kredyt zapewnia dodatkowe pieniądze podczas studiów. Rodzice nie zawsze są w stanie pokryć Twoje wydatki w całości, lista potrzeb z roku na rok rośnie, a Ty nie możesz podjąć dorywczej pracy.

Być może w trakcie nauki nastąpi moment, gdy będzie to możliwe, ale na razie specyfika kierunku Ci na to nie pozwala. Kredyt zapewni Ci swobodę finansową.

Nawet jeśli kredyt nie jest Ci niezbędny, powinieneś rozważyć jego zaciągniecie, by zapewnić sobie środki na czarna godzinę.

Nie musisz wydawać pieniędzy z poszczególnych, miesięcznych transz jeśli nie są Ci w tej chwili niezbędne.

Nie wiesz jednak, czy w kolejnych latach studiowanie będziesz mógł dalej dorabiać. Wystarczy wpłacić pieniądze na konto studenckie lub oszczędnościowe, a łatwiej będzie Ci zająć się nauką w przyszłości.

Kredyt studencki możesz zainwestować. Nikomu, nawet bankowi nie musisz się tłumaczyć, na co wydajesz pochodzące z niego środki.

Być może kusi Cię inwestowanie na giełdzie. Nawet niewielkie kwoty z kredytu, mogą (przy określonych umiejętnościach) przynieść spektakularne zyski.

Zainwestuj w siebie. Być może studia to zbyt mało, chciałbyś skorzystać atrakcyjnych kursów językowych czy szkolenia praktycznych umiejętności.

Pamiętaj, że w przyszłości stworzy Ci to większe możliwości na rynku pracy. Wysoki poziom znajomości fachowego języka, umiejętności graficzne, a nawet zawodowstwo w wykonywaniu fotografii to niewątpliwe atuty.

Skorzystaj z wymiany zagranicznej. Być może rodzice pokrywają koszty utrzymanie Cię w Polsce, ale już wyjazd zagraniczny oznacza wyższe koszty życia.

Co prawda, granty na wyjazd teoretycznie powinny na to wystarczyć, ale nie zawsze jest to oczywiste. Środki z kredytu mogą umożliwić Ci zrealizowanie przygody życia.

Podsumowanie

Kredyt studencki zdecydowanie różni się od kredytów konsumpcyjnych.

Jego niskie oprocentowanie sprawia, że nawet jeśli popełnisz kilka finansowych błędów, nie będą one tak bolesne, jak te, które popełnisz korzystając z kredytu konsumpcyjnego.

Sprawdź również, jak budować pozytywną historię w BIK i zwiększyć swoje zdolności kredytowe.