Budowanie pozytywnej historii w BIK

przez | 9 sierpnia 2019

Budowanie pozytywnej historii w BIK

Biuro Informacji Kredytowej, zwane w skrócie BIK zostało założone przez związek banków polskich oraz banki prywatne w celu gromadzenia i udostępniania historii kredytowej klientów banków.

Każdy bank, aby rozsądnie zarządzać swoim ryzykiem przed udzieleniem nam jakiejkolwiek pożyczki sprawdza naszą historię w BIK.

Historia uwiarygadnia nas w oczach banku i pozwala na zaciąganie zobowiązań kredytowych.

Niestety, zła historia – niespłacanie zobowiązań w terminie zakończone np. nakazem płatniczym może nawet na kilka lat wykluczyć nas z możliwości ubiegania się o jakąkolwiek pożyczkę – np. kredyt studencki.

Wbrew pozorom całkowicie czysta karta w BIK to zbyt mało, nie daje bankowi żadnej wiedzy o nas.

Tymczasem pozytywna historia to nie tylko większe prawdopodobieństwo uzyskania kredytu, ale też możliwość zaciągnięcia zobowiązania na korzystnych warunkach. Jak zbudować swoją historię?

4 sposoby na zbudowanie pozytywnej historii w BIK

4 sposoby na zbudowanie pozytywnej historii w BIK

Zacznij od wystąpienia o kartę kredytową. Wiele osób obawia się karty kredytowej, kojarząc ją z początkiem spirali długów i dużymi opłatami za jej używanie.

Wystarczy używać karty rozsądnie, skorzystać z promocji bankowej, spłacać limity w terminie, a karta przyniesie nam wiele korzyści.

Karty kredytowe, dzięki wielu umowom partnerskim pozwalają nam na zbieranie dodatkowych punktów, uzyskiwanie atrakcyjnych rabatów, a dodatkowo korzystanie z okresu bezodsetkowego.

Dla banku, spłata karty w terminie to poświadczenie naszej systematyczności.

Wystąp o debet na ROR. Nawet, jeśli nie jest ci w tym momencie potrzebna dodatkowa gotówka, warto wystąpić o debet na rachunku rozliczeniowym.

W BIK zostanie on odnotowany jako kredyt, a regularność jego spłacania będzie dodatkowym potwierdzeniem wiarygodności.

Korzystaj z systemów sprzedaży ratalnej. Wiele sklepów z elektroniką i sprzętem AGD umożliwia korzystania z rat 0 %.

Oczywiście, upewnij się wcześniej, czy faktycznie nie kryją się za tym dodatkowe opłaty czy ubezpieczenie. Jeśli nie – śmiało korzystaj, spłać część rat, a resztę pożyczki oddaj przed terminem.

Udowodnisz, że jesteś terminowy i zależy ci na szybszej spłacie zobowiązania.

Terminowo spłacaj raty. To najważniejsza zasada. Nie ma nic gorszego w historii BIK niż jakiekolwiek opóźnienia w spłacie zobowiązań.

Jeśli tylko masz obawy, że nie uda Ci się spłacić raty w terminie negocjuj ze swoim bankiem. Wbrew pozorom banki zwykle chętnie idą klientom na rękę, bo zależy im przede wszystkim na spłacie zobowiązań.

Pozytywna historia w BIK pozwala na skorzystanie z atrakcyjniejszego oprocentowania kredytu. Przy kredycie hipotecznym może to być 0, 3 %. Niedużo? W zależności od kwoty kredytu może to być nawet kilka tysięcy złotych.

Jak więc widać, budowanie pozytywnej historii BIK nie jest wcale takie trudne. A przy odrobinie wysiłku, może znacząco podnieść nasze możliwości zaciągania zobowiązań finansowych na przyszłość.

Dowiedz się również, jak sprawdzić BIK i rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące własnej historii kredytowej.